Gospodarz domu – Głównym celem pracy gospodarza domu jest zapewnienie porządku i czystości w budynkach mieszkalnych oraz na terenie danej nieruchomości.

Do jego podstawowych obowiązków należy sprzątanie pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do ogólnego użytku lokatorów, a więc bram, drzwi wejściowych budynku, klatek schodowych, korytarzy piwnicznych, wind itp. Sprzątanie to obejmuje: zamiatanie (podłogi, posadzki), mycie (schody, okna, lamperie, balustrady), czyszczenie, wycieranie, ścieranie kurzy.

Wszystkie czynności należące do zadań gospodarza domu wykonywane są za pomocą prostych, ręcznych narzędzi, typu szczotka, zmiotka, miotła, mop. Sprzątanie odbywa się nie tylko w wyznaczonych dniach, lecz także po uwzględnieniu zaistniałych potrzeb, np. zbita butelka czy rozlany płyn na klatce schodowej. Gospodarz domu dba również o porządek niezabudowanej części nieruchomości. Usuwa śmieci, odpady i inne zanieczyszczenia oraz śnieg i lód z przejść, bram, podwórek, chodnika oraz miejsc postojowych przeznaczonych na parking.

Dbałość o czystość nieruchomości nie ogranicza się tylko do czynności ściśle porządkowych.

Gospodarz domu musi mieć na uwadze także jej stan sanitarny. W związku z tym zgłasza Zarządcy nieruchomości wszelkie usterki i awarie, powstałe na terenie zewnętrznym i wewnętrznym. Zależnie od potrzeb podejmuje czynności związane z sanitarno-higienicznym utrzymaniem pomieszczeń przeznaczonych wspólnemu użytkowaniu mieszkańców. Polegają one głównie na powierzchniowym zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, usuwające bród, plamy, czy owadobójczych np., trutki na szczury dostarczonych przez zarządcę nieruchomości oraz usunięciu skutków ich działania.

Z dbałością o stan sanitarny nieruchomości wiąże się także troska gospodarza domu o należyty stan pojemników na śmieci, zsypy itp. Gospodarz domu również zadba o estetykę powierzonej mu nieruchomości. Usuwa więc ze ścian budynków wszelkie ogłoszenia, afisze, reklamy umieszczone tam bez zgody zarządcy. Jeśli na terenie nieruchomości znajdują się zieleńce gospodarz domu zajmuje się ich pielęgnacją.

Gospodarz domu sprawuje także bezpośrednią kontrolę nad stanem technicznym nieruchomości. Powinien zawiadamiać jej zarządcę o wszelkich dostrzeżonych uszkodzeniach i wadliwym działaniu instalacji oraz urządzeń technicznych w budynku. Do czasu przedsięwzięcia przez zarządcę odpowiednich kroków mających na celu przywrócenie pierwotnego stanu, gospodarz domu podejmuje doraźne środki niezbędne do ochrony mieszkańców i ich mienia przed skutkami tych wadliwości. Są to przede wszystkim wykonywane przez niego drobne, prowizoryczne naprawy. Osoba pełniąca funkcję Gospodarza Domu pełni również rolę pośrednika między zarządcą nieruchomości a jej lokatorami (zawiadamiając m.in. o zmianach opłat czynszowych, różnych zarządzeniach związanych z użytkowaniem lokalu, remontach, awariach, itp.). Dostarcza lokatorom mieszkań wszelką korespondencję z tym związaną.

Ostateczny szczegółowy zakres czynności oraz częstotliwość ich wykonywania wynikający z potrzeb jest uzgadniany indywidualnie z Klientem.